GameMaker Language Ders-26 Web Siteye Veri Yollama
Geri Dön

GameMaker Language Ders-26 Web Siteye Veri Yollama

Anasayfa
GameMaker Language serimize devam ediyoruz.Bu dersimiz de web siteye post ve get şeklinde veri yollamayı işleyeceğiz.Web sitede bu verileri alarak,php sayesinde istediğiniz gibi işlem yapabilir veya veritabanlarınıza kayıt edebilirsiniz.Bu yöntem ile giriş,kayıt,skor vs gibi sistemler yapılabilir.

Post ve get metodundan az bahsediyim.Websitelerinden form verilerini almak için kullanılan yollardır.Get metodunda veriler link üstünden yollanır.Bu yüzden kullanıcı görebilir ve müdahale edebilir.O yüzden kullanıcının görmemesi gereken bilgiler link üzerinden gönderilmez.Post metonda veriler link üzerinde gözükmez,arka plandan yollanır.Gamemakerın hazır fonksiyonları sayesinde direk veri yollayabiliyoruz.

Şimdi komutları inceleyelim.

1-http_get(url)


www.ustaderslik.com/index.php?degisken_ismi=veri&degisken_ismi=veri&...

Normalde 1 url index.ph p den sonra biter.ama biz ? ekleyerek link üzerinde veri gönderecez dedik.İstediğiniz kadar veri ekleyebilirsiniz.
http_get("http://ustaderslik.com/index.php?isim=cArleone");

Yukarıdaki isim değişkenin içindeki veriyi php de
$isim=$_GET["isim"];

alabilirsiniz.Temel mantığı bu şekilde.

2-http_post_string(url, string)


Post metondan ilk parametreye,verinin göndereleceği url yazıyoruz.2 parametreye değişken ismi ile verileri giriyoruz.Eğer urlye get metodundaki gibi veri eklerseniz onuda gönderir.

post=http_post_string('http://ustaderslik.com/ornek/veri-2.php','isim=cArleone&skor=5000');

Yukarıda belirtiğimiz urlye isim ve skor adı altında 2 veri yolladık. veri-2.php de
<?php 

if($_POST["skor"] and $_POST["isim"]){
$skor=htmlspecialchars($_POST["skor"]);
$isim=htmlspecialchars($_POST["isim"]);
if(touch("skor.txt")){
file_put_contents("skor.txt",$isim.":".$skor);
}
}

?>

verileri alıp bir txt ye kayıt ettik. http://ustaderslik.com/ornek/skor.txt gördüğünüz gibi verileri gamemakerdan alıp,bir txt oluşturup içine yazdırdık.Geçen derste web siteden veri alma yolunuda anlatmıştım.Buradan http://ustaderslik.com/konu/GameMaker_Language_Ders-25_Site_Kaynağını_Alma ulaşabilirsiniz.

Verileri bu şekilde web sitelerinize gönderebilirsiniz.Gerisi sizin php bilginiz ile bu verileri işlemenize kalmış.Anasayfa

Tüm Hakları Saklıdır. ©Arleone 2013-UstaDerslik