Game Maker Ekrana Obje Sabitleme Problemi
UstaDerslik Soru-Cevap Yararlı Araçlar
arama ikon

bilgi UstaDerslik
Bu uyari kutusudur.
Tamam

Anasayfa
İletişim
Üyeler

Game Maker Ekrana Obje Sabitleme Problemi

Paylaş  :
profil
burak2663
GÖRÜNTÜLENME(1296)
RAPOR ET
Merhabalar.
Bir android oyun geliştiriyorum da bir yerde tıkandım. Yönlendirme analogunun ekranımda sabit kalmasını istiyorum. E doğal olarak step eventine:

x=view_xview+xstart;
y=view_yview+ystart;

kodlarını yazıyorum. Güzel obje ekranda sabit kalıyor. Fakat room, playerı takip ederken analog objemde hafif bir titreme oluyor. Hatta diğer sabit kalması gereken diğer objelerde de aynı olay görünüyor. x ve y koordinatları sanki sürekli 1-2 piksel oynuyormuş gibi görünüyor. Var mıdır bunun bir çözümü ?

Teşekkürler.
cArleone
cArleone 4 Yıl Önce Cevaplandı
x ve y eşitlemelerin de her zaman az geri kalma olayı olur.Bunun çözümü spriteyi draw_sprite ile çizdirmek ve oraya image_alphası 0 olarak x ve y yi eşletir.bu şekilde sprite hiç kıpardamaz hemde kontrol objesi orada gözükmeyerek işlemine devam eder.
burak2663
burak2663 4 Yıl Önce Cevaplandı
evet bu sorunumu çözdü :) çok teşekkür ederim
emirtonoglu
emirtonoglu 4 Yıl Önce Cevaplandı
Hocam bende aynı sorundan şikayetçiydim şimdi dediklerinizi yaptım.Bu seferde oyunu başlattığımda o kodu yazdığım objeler yok oluyor nedeni nedir
cArleone
cArleone 4 Yıl Önce Cevaplandı
@emirtonoglu draw_sprite kullanan tüm objelerin spritesi yok olur.boş bir objede tüm çizdirme işlemlerini yapabilirsin.normal objelerin spritesinide image_alpha ile gizleyerek sadece işlev olarak işlemesini sağlayabilirsin.bu şekilde çizdirmeyi başka obje işlevi normal obje yapmaya devam edecek.draw_sprite ile çizdirdiğimiz için ise hiç kıpırdamayacaktır.Kod
Kalın
Vurgu
Resim
Video
Url
CEVAPLA
Tüm Hakları Saklıdır. ©Arleone 2013-2014 UstaDerslik


Giriş
Şifremi Unuttum...
Şifre Talep
  Kuralları Kabul Ediyorum.
Kaydol