Elasticsearch Büyük Veri(Big Data) Veritabanı
UstaDerslik Soru-Cevap Yararlı Araçlar
arama ikon

bilgi UstaDerslik
Bu uyari kutusudur.
Tamam
Anasayfa
İletişim
Üyeler

Elasticsearch Büyük Veri(Big Data) Veritabanı

profil
cArleone
BEĞEN(0)
BEĞENME(0)
GÖRÜNTÜLENME(3164)
RAPOR ET
Merhaba arkadaşlar.Bu dersimizde elimden geldiğince siz elasticsearch nedir anlatmaya çalışacağım.

http://ustaderslik.com/resim/ders/elastic-logo.png

Elasticserach Nedir ?


Elasticsearch java tabanlı full text search yani metin tabanlı bir no-sql veri tabanıdır.Çok büyük verilerde hızlı bir arama yapmanızı sağlar.Şöyle söylemek gerekirse,milyarlık verilerde saniyeler içinde arama yapıp,sonucunu alabilirsiniz.Tabi donanımınıza göre bu süre değişir.


Peki elasticsearch bu kadar nasıl hızlı arıyor derseniz.Elasticsearch tablolarımızı shard dediğimiz yapılara eşit şekilde bölürek buralarda saklar.Bu verilere ait arama indexlerinide ram de saklar.Sql veritabanları gibi tek tek verileri gezip arama yapmaz.Aranan veriyi ramdeki indexlerde arayıp sonucunu getirir.Bu çok büyük bir performans verir.


Dikkat etmemiz gereken kısım ise,elasticsearch tam bir ram canavarıdır.Veriniz ne kadar büyük ise o kadar çok verin.Elasticsearch ram'e hayır demeyecektir.


Elasticsearch'ü doğru yapılandırıp ve düzgün bir donanım verirseniz,big datalarda hızlı analizler çıkartabilirsiniz.Günümüzde verilerin boyutu gerçekten çok arttı.Bu verileri anlamlandırmak istiyorsanız, elasticsearch biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Elasticsearc'ü öğrenmek isterseniz.Aşağıdaki linkte çekmiş olduğum eğitim serisine ulaşabilirsiniz.Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştım.

Elasticsearch Eğitimi : https://www.udemy.com/course/elasticsearch-big-data-egitimi-1-milyar-veri/?referralCode=73C7849094A766AD7639Kod
Kalın
Vurgu
Resim
Video
Url
CEVAPLA
Tüm Hakları Saklıdır. ©Arleone 2013-2014 UstaDerslik


Giriş
Şifremi Unuttum...
Şifre Talep
  Kuralları Kabul Ediyorum.
Kaydol