PHP Ders-1 Giriş
UstaDerslik Soru-Cevap Yararlı Araçlar
arama ikon

bilgi UstaDerslik
Bu uyari kutusudur.
Tamam
Anasayfa
İletişim
Üyeler

PHP Ders-1 Giriş

profil
cArleone
BEĞEN(1)
BEĞENME(1)
GÖRÜNTÜLENME(4595)
RAPOR ET
PHP serimize bu dersle başlayacaz.Bu derste bir ön hazırlık yapacaz.PHP ne dir ne için kullanırız bunlara değinelim.PHP server tabanlı çalışan dinamik bir dildir.PHP sayesinde koşulllar belirleyip, matematiksel işlemler yapıp,veri tabanına bağlanıp dinamik siteler yapabiliriz.

Şimdi php kodlarımızı direk bilgisayarımızda çalıştıramayız.Bunun için bir server lazım.Bunun için pc mize wampserver-appserver-xampp tan birini indirip kurun.Ben wamp server üzerinden anlatacam.

Wampı kurduktan sonra .php dosyalarımızı çalıştırabilmek için kurduğumuz olan dosyalardan www klasörünü bulun ve için deki dosyaları silip index.php oluşturun.

Büyük kısmı bitti artık tarayıcımıza localhost yazdığımızda direk index.php açılacak.Teknik kısmı bitti.

Artık kodlara geçelim.

PHP kodları
<?php //PHP kodlar buraya ?>

içine yazılır.

<?php echo "İlk Kodumuz..."; ?>

bunu index.php nin içine yazın ve tarayıcıdan localhost yazın.Ekran görüntüsü ilk kodumuz... olacaktır.
Yani echo komutu ekrana veri basmamıza yarıyo.Echonun sonunda ki ; bu nerseniz yazdığımız konu bunla bitirmek zorundayız yoksa hata alırız.

video :
eray
eray 8 Yıl Önce Cevaplandı
Çok yüzeysel olmuş. Örneğin sadece xampp,wamp yerine bunların aslında ne olduğu yani istersek kendimizin Apache,MySQL ve PHP yükleyebileceğimizi. PHP Kısa etiketinin kullanımı ve neden kısa PHP etiketi kullanmamız gerektiğini de anlatmalıydın. Ayrıca sadece PHP ile ilgili olan kısımlarda PHP'nin kapatılmaması gerektiğini de belirtmeliydin.

Yine de paylaşım paylaşımdır. Teşekkürler.
cArleone
cArleone 8 Yıl Önce Cevaplandı
Günümüzde artık tek tek kuran kalmamıştır.Onu söylemeye gerek yok.Ayrıca kısa kullanım çok sorunlu olduğu için günümüzde kullanılmıyo.Öğrenmemize gerek yok.En temelde bilinmesi gereken şeylere değindim.
eray
eray 8 Yıl Önce Cevaplandı
Yalnız tek tek kurmanın bazı faydaları var. PHP,Apache ve MySQL güncellemelerini çıkar çıkmaz yapabiliyorsun. XAMPP veya WAMP'ın yeni versiyon çıkarmasını beklemiyorsun. Ayrıca yeni bir modül veya extension gerektiği zaman rahatça ekleyebiliyorsun. Bir de bilirsin genelde yazılımcılar veya bilgisayar ile uğraşan kişiler hep kendi yapmak ister. Çalıştığım yerlerde de gördüğüm kadarıyla çoğu kişi böyle. Kontrolü elimizde tutmayı seviyoruz :)
cArleone
cArleone 8 Yıl Önce Cevaplandı
Herkesin kullanımı kendine göre.Bu programlarda hemen güncelliyo zaten.Kütüphane ekleme bunlarda da mevcut.2 yöntemin çok farkı yok.Kod
Kalın
Vurgu
Resim
Video
Url
CEVAPLA
Tüm Hakları Saklıdır. ©Arleone 2013-2014 UstaDerslik


Giriş
Şifremi Unuttum...
Şifre Talep
  Kuralları Kabul Ediyorum.
Kaydol